FAQ - časté dotazy

1. Bolí permanentní make-up?

2. Zůstane tetované obočí stejné po vyhojení?

3. Vydrží permanentní make-up navždy?

4. Uvidím tvar před tetováním?

5. Proč se chodí na permanentní make-up 2x po sobě?

6. Nahrazuje permanentní make-up líčení?

7. Má na permanentní make-up něco negativní vliv?

8. Je permanentní make-up nebezpečný?

9. Proč má někdo tetované obočí časem červené?

10. Proč se před tetováním nesmí káva ani alkohol?

11. Co se stane, když oloupu stroupky?

12. Proč na tetování působí negativně pot?

13. Proč není ideální tetování / PMU v létě?

14. Proč se nemůže donekončna obtahovat microblading?

15. Krvácí tetování / PMU?

16. Dá se tetování / PMU ostranit?

17. Jak dlouho bude trvat, než permanentní make-up přirozeně zmizí?

 

ad 1. Bolí permanentní make-up?

Citlivost a bolestivost je závislá na úrovni prahu bolesti každého jedince. Nedá se tedy předem říct, koho to bude jak moc bolet. Zákrok je tlumen anestetiky v krémové nebo gelové podobě, které se v případě potřeby lokálně aplikují před i několikrát během procedury. Citlivější jedinci můžou přesto něco pocítit, jiní mohou procedůru snášet natolik dobře, že je může přemoct i spánek.

 

ad 2. Zůstane tetované obočí stejné po vyhojení?

Úplně stejné nezůstane. Kompletním vyhojením, které trvá 5 - 8 týdnů, dojde k zesvětlení a zjemnění. Sytost pigmentace po zákroku je dána tím, že je pigment v "otevřené kůži" (zanesen tetovacím strojkem dovnitř, čímž se naruší povrch kůže). Zhruba za 10 dní přes nové tetování přeroste nová kůže, která otevřený povrch tetování uzavře a kůži znovu zacelí (přirozený proces hojení poraněné kůže). Tím se na tetování "nadstaví" ještě barva kůže. Tetování tak získá světlejší a matnější vzhled. Následné hojení vnitřní tkáně kůže trvá minimálně další 4 týdny, kdy se zároveň pigment v kůži ustáluje. Během tohoto procesu se také část pigmentu vstřebá, něco se odloučí v prvních 10 dnech s tzv. lymfou (tekutina, která uzavírá ranky stroupky), takže finální barva vzniká z toho, co v kůži zbude (zaroste).

 

ad 3. Vydrží permanentní make-up navždy?

Nevydrží. Permanentní make-up postupně v kůži světlá. Je nutno vzít v potaz, že je nutno jej časem přetetovat. Délka výdrže pigmentace je u každého jiná a nedá se předem přesně odhadnout. Část tělo vstřebá, zesvětlení však způsobuje například také sluneční záření. V průměru by ale mělo být syté minimálně 1 rok.

 

ad 4. Uvidím tvar před tetováním?

Ano. Tvar by měl být předem řádně vyměřen a rozkreslen. Zákaznice by jej vždy měla nejdříve vidět a sama si ho schválit. Kůže se při tetování roztahuje, snadno se pak udělá chyba a obočí může být pak každé úplně jiné.

 

ad 5. Proč se chodí na permanentní make-up 2x po sobě?

První tetování bohužel nemusí zajistit 100% výsledek. Kůže je živý orgán, který má své proměnné pochody (neustálá obnova), a tudíž to není stejné jako kdyby se pigment zanesl do neživé hmoty. Po zanesení dovnitř kůže se musí dobře usadit - tedy co nejlépe v kůži zarůst. Během tohoto procesu se však hojí také kůže a tkáň sama, může tedy dojít k tomu, že se část pigmentu vyplaví z otevřené (zatím nezhojené) kůže, část se vstřebá, a tak můžou vzniknout výpadky pigmentu a nebo světlejší místa. Druhým tzv. opravným / korekčním tetováním se nedostatky "doladí", může se však také dál pracovat jak s tvarem, tak se sytostí namíchaného pigmentu v případě, že by došlo k příliš světlému vyhojení.

 

ad 6. Nahrazuje permanentní make-up líčení?

Ne. Permanentní make-up by nikdy neměl nahrazovat např. večerní líčení. Každý den přece nechceme vypadat jako když jdeme na párty a navíc ještě úplně stejně. Pokud chceme výrazné líčení, mělo by být spíše provedeno klasickými líčidly. Úkolem permanentního make-upu je přirozené zvýraznění obličejových partií (obočí, očních linek a rtů). Dříve se využívalo jako kosmetické tetování u žen, které například ze zdravotních důvodů přišly o chloupky v obočí.

 

ad 7. Má na permanentní make-up něco negativní vliv?

ad 8. Je permanentní make-up nebezpečný?

ad 9. Proč má někdo tetované obočí časem červené?

ad 10. Proč se před tetováním nesmí káva ani alkohol?

ad 11. Co se stane, když oloupu stroupky?

ad 12. Proč na tetování působí negativně pot?

ad 13. Proč není ideální tetování / PMU v létě?

ad 14. Proč se nemůže donekončna obtahovat microblading?

15. Krvácí tetování / PMU?

16. Dá se tetování / PMU ostranit?

17. Jak dlouho bude trvat, než permanentní make-up přirozeně zmizí?